Україна має великі та унікальні за якістю залежі кухонних солей. Треба зауважити, що за хімічною частиною їх можна вважати кращими в світі. Основні запаси приурочені до Донбасу, Придніпровськ низовини, Прикарпаттю і Закарпаттю, а також до Криму. Найбільші запаси кам’яної кухонної солі зосереджені на Донбасі, де в потужних пластах на незначних глибинах (Слов’янськ, Артемівськ) залягають ресурси дуже високої якості. Загальна потужність шару солі в Донбасі коливається від 100 до 200 м. Тут видобувається найбільше колічествокухонной солі в Європі. В обмежених обсягах кухонну сіль добувають у Дрогобичі, Калуші, Долині (Прикарпаття), Солотвино (Закарпаття). Розвідані запаси солей перевищують 9 млрд т, а з урахуванням відкритих солянокупольних структур Дніпровсько-Донецької западини та Одеської області, а також того, що запаси ропи в озерах і лиманах півдня України постійно поповнюються, країна володіє практично необмеженими запасами кухонної солі.

З фосфатних руд на території України поширені переважно фосфорити, але родовища їх мають незначні запаси, низький вміст PsOs і несприятливі умови експлуатаціі.Фосфоріти – сировини для виробництва добрив (у Придністров’ї в межах Тернопільської, Хмельницької та Вінницької областей; найбільш відоме Незвисько); на північному сході республіки знаходяться Кровельніцке (Сумська обл.); на північному сході Харківської обл. – Ізюмське родовища.

Вугілля

Корисні копалини

У тісному зв’язку з крісталічнимі відкладеннями на Житомирщині зосереджені значні скупчення іншого цінного сировини для виробництва фосфатних добрив – апатиту. Його родовища вивчені ще слабо. Але оцінки свідчать про досить великих і перспективних для промислової розробки запасах. Перспективним є також месторожденіяапатіта в Приазов’ї.

Як технологічну сировину в металургійній, хімічній та деяких інших галузях промисловості широко використовуються вогнетривкі і бентонітові глини, флюсові вапняки і доломіт, формувальні піски, цеоліти і графіт.Развітіе чорної металургії в країні потребує різноманітних нерудних матеріалах -флюсовіх, вогнетривких і формувальних глин. Великі запаси флюсових вапняків розміщені в Донецькій області та Автономній Республіці Крим, а доломіти — у Донецькій, Дніпропетровській і Закарпатській областях.Огнеупорние глини, які використовуються для виробництва термічно стійких матеріалів, в основному концентруються в родовищах Донбасу (ЧАСОВОЯРСЬКІЙ, Новорайське) та Придніпров’я (Поволжському, П’ятихатське, Кіровоградське). Бентонітові глини з високими адсорбційними властивостями, пластичні і легкоплавкі поширені на заході (Закарпатська, Львівська, Тернопільська області), на сході (Донецька обл.), На півдні (Крим) України. Але найбільше родовище цих глін — Черкаське, яке має площу понад 500 км2 і потужність покладів від 0,5 до 43 м. Поклади кварцітоврасположени – у Житомирській (Овруцький), Кіровоградській (Малоскелеватске), Сумській (Банніцке) та Донецькій (Красногорівського) областях . Найбільші родовища формувальних матеріалів є в Донецькій, Дніпропетровській, Харківській і Запорізькій областях. Особливо багато в Україні висококачественногокаоліна, запаси якого зосереджені в Житомирській, Хмельницькій, Черкаській, Дніпропетровській і Запорізькій областях. Каолін використовують в основному для виробництва вогнетривких виробів, у фарфоро-фоянсовій, паперової промисловості. Достатні запаси формувальних пісків алювіального і морського походження є у Харківській, Донецькій, Запорізькій та інших областях. У різних галузях промисловості для очищення газів і стічних вод як наповнювач мінеральних добрив і добавку до кормів домашніх тварин можна використовувати цеоліт. Його промислові родовища виявлені в неогенових туфах Закарпаття, а цеоліти Криму не можуть розглядатися як промислова сировина, бо знаходяться у межах заповідника «Карадаг».

В Україні налічується близько 60 родовищ крейди, поклади якого оцінюються в 450 млн т. Основні запасимела зосереджені в Донецькій обл. (218 млн.т.). Далі йдуть Сумська, Луганська, Чернігівська, Харківська області.Висококачественний мармур і мраморообразний вапняк, туф розрабативают в Закарпатській і в Кримській області, піщаник – Івано-Франківській, Тернопільській, Львівській та інших областях.

Значні поклади графіту дозволяють задовольняти потреби електротехнічної, хімічної, металургійної, олівцевої промисловості України і експортувати високоякісну сировину в багато країн світу, хоча розробляється єдине Завальевськоє родовище на Кіровоградщині. Крім того, залежіграфіта маються на Волині, в Придніпров’ї та Приазов’ї.

Наша країна практично повністю і на дуже тривалий час забезпечена сировиною для виробництва будівельних матеріалів, фарфоро-фаянсових і скляних виробів В якості цементної сировини використовуються карбонатні породи (вапняки, крейда, мергелі), гіпси і глини, які зустрічаються практично на всій території України, але оптимальне їх поєднання і найбільші запаси є в Донецькій, Харківській, Львівській, Рівненській, Хмельницькій, Чернігівській, Івано-Франківській областях і в Криму. Значні запаси писального крейди зосереджені у Донецькій області та в межах Волинської височини. Глини, суглинки, глинисті сланці і мергелі, придатні для виробництва цегли і черепиці, поширені практично на всій території України, за винятком гірських районів Карпат і Криму. Поклади каолінів, які широко використовуються в фарфорово-фаянсової та інших галузях промисловості, пов’язані з корою вивітрювання Українського кристалічного щита. Сотні родовищ, потужність покладів у яких досягає 50, а іноді і 100 метрів, містять понад 400 млн т промислових запасів. Розвідані запаси кварцових пісків становлять 220 млн.т. і сконцентровані в 24 родовищах Донецької, Харківської, Львівської, Чернігівської та інших областей.

Усі корисні копалини України

Крім сировини, яка переважно потребує попередньої обробки, в Україні є дуже багаті поклади будівельного каменю (близько 8 млрд м3 розвіданих запасів) і в тому числі найбільш якісного облицювального (понад 280 млн м3). Серед них лучшіеграніти і гранітодіоріти Житомирської, Вінницької, Хмельницької, Запорізької, Рівненської областей; базальтиРівненской обл.; лабрадорити Українського кристалічного щита; мармури і туфи Криму та Закарпаття. Крім того, практично на всій території України є родовища пісковиків і вапняків. Раціональна їх видобуток і експорт могли б давати Україні не менше 0,5 млрд доларів на рік. Залежіобліцовочного каменю є у большенства областей, але найцінніші види його залягають у Поліських областях: Рівненській, Житомирській, Запорізькій, Закарпатській, Хмельніцікій.

Поки що недостатньо вивчені і оцінені ресурсидрагоценного і виробного каменю, однак відомі як окремі мінералогічні знахідки, так і перспективні ділянки різних самоцвітів, найкращі з яких зосереджені на Волині. Тут вже досить давно видобувають топази, кристали і друзи, яких досягають десятків кілограмів ваги, а найбільший крісталлтопаза, знайдений в 1965 р, важив 117 кг. Промислові поклади високоякісного бурштину виявлені поблизу селища Клесів Рівненської області, хоча зона відкладень, в яких може міститися бурштин, простягається від Яворова (Львівська обл.) На заході до Харкова на сході. З виробного каменю найбільшу цінність представляетродоніт Мармароша і Чивчин у Карпатах, профілітовийсланец Овруцького кряжу і скам’яніле дерево. З інших самоцвітів зустрічаються берил, опал, аметист, димчастий кварц, гірський кришталь, яшма та інші.

Рудні корисні копалини.

Багата Україна рудними корисними копалинами, насамперед рудами чорних металів. На території республіки сконцентровано до 20% світових ресурсів марганцевих руд (у тому числі майже 50% багатих руд) і понад 5% запасовжелезних руд. Найбільші їх басейни і родовища приурочені до південної частини Українського кристалічного щита.