Подивися на камінь, на його згладженої круглої поверхні місцями видно борозни, що нагадують шрами. Хто ж завдав ці шрами на обличчя каменю?

У 1871 р російський природознавець відомий революціонер П. А. Кропоткин, спостерігаючи за поширенням подібних каменів, назвав їх Ерратіческіе (від латинського слова «ерратікус» – блукаючий). Вчений висловив припущення, що значна частина північної Європи була вкрита древнім материковим заледенінням. Рухомі льоди перенесли з собою величезну кількість різного уламкового матеріалу, в тому числі ератичні валуни. Звивиста грапіца поширення опадів у вигляді валу позначає межу поширення льодовика. Відступаючи, льодовик залишив сліди у вигляді конечноморенной гряди. Взагалі весь переносимий льодовиками уламковий матеріал геологи називають мореною.

Трохи осторонь від нашої поляни по високому насипу йде путівець майже під прямим кутом до конечноморенной гряді. Але навіщо для рідко використовуваної грунтової дороги потурбувалися створювати такий високий насип? Це теж робота льодовика – ози, що утворилися при його таненні. Вони позначають краю льодовика пли випливають з нього річкових потоків. Отже, перед нами типовий льодовиковий рельєф.

Надра України

Надра України

В даний час льодовики покривають всього лише 11% суші. Але в історії Землі неодноразово спостерігалися епохи, коли площа, зайнята льодом, була значно більшою. Наявність древніх зледенінь геологи встановлюють по присутності в опадах типових льодовикових відкладень — морен і іноді по залишках стародавнього льодовикового рельєфу. Одне з найбільш древніх зледенінь, що існувало 1 млрд років тому, встановлено в Північній Америці в області Великих озер. Сліди зледеніння, яке ми зараз спостерігаємо з нашою галявини, відбувалося, за екологічними поняттями, зовсім недавно — в четвертинний період, що почався приблизно 1-1,5 млн років тому і триває досі. Протягом цього часу величезні області Європи не раз покривалися льодовиками. Центром заледеніння були Скандинавські гори. Під час максимального зледеніння окремі язики льодовиків досягали середніх течій Дніпра і Дону.

Так, значить, роль міфічного Полифема виконав льодовик. Льодовик заніс сюди величезний валун, окатанную, відшліфував, подряпав його під час тривалої подорожі. Але звідки льодовик його взяв, де батьківщина нашого валупа? Можна спробувати відповісти па це питання. Відкол від валуна шматок каменю і розглянемо його уважніше. Галька, пісок, колись стерті льодовиком, служать джерелами найбільш надійних відомостей про історію льодовика, а для сучасних льодовиків підказують можливість їх майбутньої поведінки.

Виявляється, в свіжому зламі камінь зовсім сірий. Тільки зверху оп покритий темно-сірої скоринкою від тривалого впливу на нього сонячних променів, дощу і вітру. Колір каменю рожевий, місцями майже червоний. У зернистому зламі помітні кристали різних мінералів, іноді світлі, іноді темні, майже чорні. Так це ж граніт-рапаківі! Слово граніт походить від латинського «грапум» — зерно, а «ріпакової» по-фінськи — гнилий камінь. Дійсно граніт-рапаківій на поверхні легко руйнується. Неподалік від Одеси — на берегах Дніпра і Чорного моря — можна побачити численні корінні оголення ріпакової. Мабуть, звідси, зі Скандинавії, за багато сотень кілометрів прибув на галявину наш ератичний валун.

Щоб ближче познайомитися з гранітом, найкраще розглянути його під мікроскопом. Для цього треба відправитися в петрографічну («петрос» — камінь, «графо» — пишу) лабораторію. Але перш заглянемо в найближчий яр і візьмемо там ще кілька зразків порід. На стінці яру чітко виділяються три шари різних порід. У верхньому шарі білого кольору ми без праці дізналися вапняк. Якщо на нього капнути соляною кислотою, то він шипить і вспониться. Нижче залягають глини, але вже дуже вони щільні і темні. Під глинами розташовується пісковик.

Зазвичай геологи для вивчення породи готують шліфи. Шліф — це тонка (0,03 мм) пластинка породи, затиснута для збереження між двома стек-лишку. Його кладуть під мікроскоп і розглядають у минаючому і відбитому світлі. Я не обмовився, шліф можна вивчати в прохідному світлі. Більшість порід і міпералов в тонкій пластинці пропускають промені майже як скло. Та й що таке скло що не переплавлені порода – кварцовий пісок? У шлифе в прохідному світлі наш граніт знову перетворився і заблискав цілою гамою барв. Значну частину поля зору займає ніжно-рожевий кристал польового шпату.

Польові шпати являють собою найбільш поширену у верхній частині літосфери групу мінералів алюмосилікатів натрію, кальцію, калію, барію. Їх колір буває досить різноманітний: білий, кремовий, рожевий, червонуватий, зеленуватий та ін. Деякі польові шпати використовуються як ювелірних і виробних каменів.